Szkoła Jogi - Kraków
Metoda IyengaraB.K.S. Iyengar

B.K.S. Iyengar był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi, który poświęcił wiele uwagi ograniczeniom medycznym - usprawnieniu ciała ćwiczeniami z użyciem różnych pomocy typu klocki i paski. Współparacował z rehabilitantami i lekarzami w trakcie kilkudziesięciu lat pracy z ludźmi, czego owocem był wielokrotnie powrót do zdrowia osób które zgłaszały się do niego, lub jego uczniów. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie doświadcza ulgi uwalniając się od dręczących ich dolegliwości związanych m.in. z kręgosłupem, zaburzeniami hormonalnymi, nadciśnieniem. Iyengar przepracowując problemy w laboratorium swojego ciała - osiągnął znakomite rezultaty.
B.K.S. Iyengar jako ponad 90 letni nauczyciel, wciąż zadziwiał swoich uczniów sprawnością fizyczną i błyskotliwością umysłu. Zmarł w Punie w 2014r. w wieku 95l.

Jego uczniami byli m.in.: Yehudi Menuhin, Jiddu Krishnamurti, Aldous Huxley czy Elżbieta królowa Belgii.

 

Metoda B.K.S.Iyengara
Iyengar usystematyzował i sklasyfikował pozycje ciała (asany) . Opracował ich warianty klasyczne i przygotowawcze. Podzielił asany (pozycje ciała) na kilka grup. Nauczanie asan zaczyna się od pozycji stojących, które wpływają na elastyczność i stabilność ciała, wzmacniają je i  przygotowują  do praktyki pozostałych ćwiczeń: siadów, skrętów, wygięć do przodu, pozycji odwróconych, oraz wygięć do tyłu. Skręty znakomicie wpływają na kręgosłup i organy wewnętrzne. Wygięcia do przodu rozciągają tył ciała, wyciszają i uspokajają, oraz przywracają równowagę psychofizyczną. Pozycje odwrócone regenerują, wzmacniają siły obronne organizmu, a także zapewniają stabilność emocjonalną. Wygięcia do tyłu  dodają energii, zapału i chęci do życia oraz uczą przezwyciężać strach.

Pomoce stosowane w metodzie
W jodze Iyengara  używa się podczas praktyki asan różnorodnych pomocy: kocy, drewnianych kostek, pasków, umożliwiających wykonywanie ćwiczeń osobom w różnym stanie zdrowia, różnym wieku czy naturalnych ograniczeniach w ciele. W systemie Iyengara szczególną troską objęte są kobiety i dla nich opracowane zostały specjalne zestawy ćwiczeń na okres menstruacji czy ciąży.

Życiorys B.K.S.Iyengara
Urodził się w 1918 roku w ubogiej rodzinie bramińskiej, był niezwykle słabym i chorowitym dzieckiem, obiektem drwin ze strony swojego rodzeństwa i rówieśników. Jego dzieciństwo było pasmem chorób, niepowodzeń i nieszczęść. Gdy Iyengar miał 9 lat, zmarł jego ojciec, i wtedy  zamieszkał ze swoją starszą siostrą i jej mężem – T. Krishnamacharyą, wybitnym znawcą jogi, który później został jego nauczycielem. Gorliwa praktyka i asystowanie swojemu nauczycielowi sprawiły, że kilka lat później trafił do Puny w południowych Indiach, i zaczął tam nauczać jogi. Zdobywał coraz większe uznanie, nie tylko w Indiach, ale również wśród adeptów jogi na całym świecie, szczególnie za uwzględnienie kierunku promedycznego w pracy z ludźmi.